Dodatkowe świadczenia prorodzinne dla pracowników PWPW | |
(18-07-2016) |
15 lipca 2016 r. Piotr Woyciechowski, prezes zarządu PWPW S.A., wraz z przedstawicielami zakładowych organizacji związkowych: Jackiem Trabczyńskim, przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” oraz Leszkiem Wierzbowskim, przewodniczącym Zakładowej Rady Związku Zawodowego Poligrafów, podpisali Protokół dodatkowy nr 4 do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, którzy rozszerzył pulę świadczeń prorodzinnych dla pracowników PWPW S.A. o dłuższy urlop rodzicielski i tzw. „becikowe”.
Nowe zapisy zostały wprowadzone w celu stworzenia warunków do lepszego rozwoju i funkcjonowania rodziny, a także jako zachęta do podejmowania decyzji o rodzicielstwie. Zarówno możliwość wydłużenia czasu urlopu rodzicielskiego o dodatkowych 12 miesięcy, przy zachowaniu prawa do wynagrodzenia podstawowego wynikającego z umowy o pracę, jak i jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 4 000zł brutto, będą służyć dla dobra wszystkich uprawnionych, którzy zdecydują się z takiego wsparcia skorzystać i złożą odpowiedni wniosek do pracodawcy.
Dodatkowo, po zakończeniu „urlopu rodzicielskiego PWPW” pracownik będzie miał gwarancje zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli jest to niemożliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem „urlopu rodzicielskiego PWPW” lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Zasady nabywania prawa do „becikowego PWPW” i udzielania „urlopu rodzicielskiego PWPW” zostały określone w załączniku do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy PWPW S.A. Z przywilejów rodzinnych będą mogli korzystać zarówno pracownicy, którym urodziło się dziecko, jak i rodziny zastępcze, czy opiekunowie prawni.
Świadczenia wejdą w życie w ciągu miesiąca od zarejestrowania protokołu przez Państwową Inspekcję Pracy, przy czym jednorazowe dofinansowania będą przysługiwały dla dzieci urodzonych, przysposobionych lub przyjętych na wychowanie od dnia 1 stycznia 2016 r.
Rozszerzenie polityki prorodzinnej w Wytwórni jest odpowiedzią nie tylko na potrzeby zatrudnionych w niej rodziców, ale także na problemy demograficzne kraju sygnalizowane przez rząd.