Banderole bez tajemnic www.banderolaakcyzowa.pl | |






Ministerstwo Finansów wraz z PWPW S.A. uruchomiło pod koniec 2012 roku System Informacji o Banderolach Akcyzowych (SIBA), który umożliwia weryfikację banderol przez internet.
Od 1993 roku PWPW S.A. wytwarza znaki akcyzy na zlecenie Ministerstwa Finansów. Firma posiada dane dotyczące produkcji i dystrybucji banderol akcyzowych, które są nakładane na wyroby tytoniowe, spirytusowe i winiarskie wprowadzane do obrotu na terenie naszego kraju. Prace nad systemem informatycznym rozpoczęły się na początku 2012 roku, a ich zasadniczym celem było umożliwienie raportowania online z PWPW S.A. do Ministerstwa Finansów oraz w przyszłości możliwość elektronicznego składania zamówień na banderole.
- W toku prac doszliśmy do wniosku, że część informacji można udostępnić wszystkim zainteresowanym – powiedział Andrzej Bogun, członek Zarządu PWPW S.A. - Zaproponowaliśmy Ministerstwu Finansów stworzenie powszechnie dostępnej strony internetowej, dzięki której każda zainteresowana osoba będzie mogła sprawdzić znak akcyzy znajdujący się na opakowaniu wyrobu.
Ministerstwo Finansów poparło ten pomysł uznając, że stworzenie takiej możliwości ułatwi konsumentom weryfikację oryginalności banderol, a tym samym legalności towaru. Tak powstał System Informacji o Banderolach Akcyzowych (SIBA).
- Chcemy, żeby ten system był również narzędziem wspierającym działania służb państwowych, a także właścicieli placówek, w których są sprzedawane wyroby oznaczane znakami akcyzy. Liczymy również, że SIBA przyczyni się do wzrostu świadomości społecznej i zrozumienia, czym jest banderola akcyzowa i jakie są jej funkcje – powiedział Jacek Kapica, wiceminister finansów, Szef Służby Celnej.
System Informacji o Banderolach Akcyzowych (SIBA) funkcjonuje pod adresem www.banderolaakcyzowa.pl. Po wypełnieniu trzech pól na stronie (z rozwijanych list wybieramy serię i rok wytworzenia sprawdzanej banderoli oraz wpisujemy jej indywidualny numer) uzyskamy odpowiedź, czy dana banderola akcyzowa jest prawidłowa czy też nie. W wypadku otrzymania informacji negatywnej, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z banderolą, która nie jest autentyczna.
Strona systemu jest również dostępna przez telefony komórkowe posiadające dostęp do internetu.