Zmodernizowane banknoty już w obiegu | |
(07-04-2014) |
W poniedziałek 7 kwietnia 2014 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął stopniowe wprowadzanie do obiegu banknotów ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Producentem wszystkich polskich banknotów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
Modyfikacja zabezpieczeń w banknotach jest standardową procedurą, którą większość banków centralnych przeprowadza systematycznie. Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie uległy zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso. Warto pamiętać, że banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmieniony.
- Głównym celem modernizacji zabezpieczeń jest utrzymanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie najbliższych lat. Obecnie polskie banknoty są fałszowane stosunkowo rzadko (około 7 fałszerstw na milion banknotów w obiegu), ale postęp technologiczny, który dokonał się w ciągu ostatnich 20 lat w dziedzinie zabezpieczeń banknotów, wymaga przeprowadzenia takiej technicznej operacji – mówi Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.
Zmienione banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z obiegu w ramach standardowych operacji zasilających banki komercyjne w gotówkę. Wszystkie obecnie używane banknoty bezterminowo pozostaną prawnym środkiem płatniczym.
- PWPW S.A., jako producent banknotów aktywnie wspiera działania Narodowego Banku Polskiego w procesie modernizacji Polskiego pieniądza – mówi Aleksandra Grynkiewicz, dyrektor Pionu Banknotów i Druków Zabezpieczonych PWPW S.A. - Z satysfakcją możemy powiedzieć, że poziom zabezpieczenia naszych banknotów jest wysoki i porównywalny z najlepiej zabezpieczonymi banknotami świata.