PWPW prowadzi badania nad coraz lepszymi zabezpieczeniami dokumentów identyfikacyjnych. Jest to szczególnie istotne dla bezpieczeństwa publicznego, wymagającego dziś rozwiązań systemowych, w których główną rolę odgrywają techniki biometryczne. Duże możliwości techniczne PWPW oraz własne laboratorium badawcze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt biometryczny, pozwalają na opracowywanie i wdrażanie coraz doskonalszych rozwiązań z dziedziny automatycznego rozpoznawania osób. Posiadamy także bogate doświadczenie w zakresie implementacji techniki biometrycznej w działających już systemach.
W 2005 roku PWPW przy współpracy z MSZ uruchomiła pilotażowy projekt wydawania paszportów biometrycznych. Doświadczenia zdobyte w tym projekcie posłużyły do stworzenia systemu personalizacji biometrycznych paszportów dla Litwy, który PWPW realizowała od 2007 roku. W ramach kontraktu dostarczyliśmy kompletne książeczki paszportów biometrycznych, uznane za jedne z najlepiej zabezpieczonych dokumentów na świecie, wraz z systemem do personalizacji wizualnej i elektronicznej.
Zdobyta wiedza pomogła przy wdrożeniu kompleksowego systemu do wydawania polskich paszportów z dwiema cechami biometrycznymi. Od 28 sierpnia 2006 r. do paszportów wprowadzona została pierwsza cecha, czyli biometryczne zdjęcie twarzy.
Wdrożenie do paszportu odcisku linii papilarnych palca – drugiej cechy biometrycznej poprzedziło uruchomienie systemu pilotażowego, który pozwolił przygotować w pełni funkcjonalne rozwiązanie. 29 czerwca 2009 r uruchomiony został docelowy system paszportów z dwoma cechami biometrycznymi tj. obrazem twarzy oraz zapisanymi odciskami palców.
W ramach działalności eksportowej, w 2011 r. PWPW podpisała umowę na wdrożenie kompletnego systemu produkcyjnego dla dowodów osobistych i paszportów biometrycznych w Republice Armenii. Zapewniliśmy wyposażenie ponad 60 zdalnych biur paszportowych, sprzęt, maszyny i programowanie dla Centrum Personalizacji, a także bieżącą obsługę serwisową.
Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych specjalistów od 2013 r. uczestniczymy w tworzeniu systemu paszportowego w Bangladeszu.
Doświadczenia zebrane przy wdrożeniach biometrii w systemach dużej skali wraz z dalszymi pracami badawczo-rozwojowymi stanowią doskonałe referencje dla realizacji kolejnych projektów. Na potrzeby prezentacji naszych możliwości w głównym budynku PWPW przygotowaliśmy dla potencjalnych klientów środowisko pokazowe, dzięki któremu można zaznajomić się z technikami biometrycznymi, które proponuje PWPW.