W odpowiedzi na pytanie redaktora Tomasza Skory RMF FM | |
(02-08-2016) |
W odpowiedzi na pytanie Pana Redaktora, pragniemy wyjaśnić iż szkolenie wyjazdowe, które stanowi przedmiot zapytania zamieszczonego na stronie www.pwpw.pl jest przeznaczone dla 35 najaktywniejszych pracowników, zatrudnionych na stanowiskach nie kierowniczych (robotniczych i administracyjnych), którzy w ciągu ostatniego roku wykazali się szczególnym zaangażowaniem i wkładem w rozwój PWPW S.A. poprzez uczestnictwo w Programie Aktywności Pracowniczej (PAP).
Program PAP stanowi kontynuację Programu 5S, realizowanego w PWPW S.A. od 2000 roku. Jego zadaniem jest aktywizacja załogi w obszarze poprawy jakości pracy, wdrażania udoskonaleń na stanowiskach pracy i ich najbliższym otoczeniu. W ramach Programu pracownicy realizują wnioski usprawniające (maszynowe, remontowe, organizacyjne) oraz zgłaszają inne inicjatywy, takie jak prowadzenie sekcji tematycznych w PWPW S.A. czy organizowanie akcji charytatywnych. Zatem realizują zadania, wnioski i inicjatywy, które nie należą do ich codziennych obowiązków, ale ich wykonanie świadczy o szczególnym zaangażowaniu załogi w szeroko rozumiane sprawy Spółki. Realizacja wniosków przyczynia się do zmniejszenia kosztów produkcji, wydłużenia żywotności maszyn, poprawy wydajności pracy i zmniejszenia strat produkcyjnych.
Planowane szkolenie jest formą motywacji pracowników i stanowi stały element cyklicznego planu pracy i szkoleń w programie PAP PWPW S.A. Tego typu szkolenia odbywają się corocznie od przeszło 15 lat, realizowane były m.in. w Wielkiej Brytanii, krajach Beneluksu, Włoszech, Czechach, Austrii, na Litwie. Dzięki takim wyjazdom edukacyjnym pracownicy, którzy z pewnością we własnym zakresie nie mieliby takich możliwości organizacyjnych, stają się uczestnikami szkoleń ukierunkowanych na ciągłe podnoszenie efektywności pracy i doskonalenie procesów realizacji zadań. Kilkunasto godzinne szkolenia w połączeniu z wizytą w wybranym wzorcowym zakładzie produkcyjnym stosującym najlepsze praktyki w obszarze zarządzania produkcją z elementami 5„S”, Kaizen, Lean management, TQM, itp. znakomicie realizują podstawowe zadania programu tj. ciągłe efektywne podnoszenie kwalifikacji i kompetencji pracowników Wytwórni. Właśnie tego typu wizyta w węgierskim zakładzie produkcyjnym jest jednym z punktów tegorocznego wyjazdu, obok wykładu wprowadzającego w pierwszym dniu szkolenia, realizowanego przez zewnętrznego eksperta oraz szkoleń realizowanych w kolejnych dniach przez trenerów wewnętrznych z kilkunastoletnim doświadczeniem w programach usprawniających procesy pracy.
Postępowanie o udzielenie zamówienia na przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego szkolenia prowadzone jest w trybie negocjacji z ogłoszeniem zapewniając transparentność działań rozwojowych w PWPW S.A., w tym działań ukierunkowanych na doskonalenie załogi, jej wewnętrznej przedsiębiorczości i efektywności działania. Przygotowywany dla pracowników Wytwórni wyjazd, nie różni się od wyjazdów studyjnych organizowanych m.in. dla dziennikarzy różnych mediów przez np. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. W trakcie tych wyjazdów uczestnicy poza zapoznaniem sie z pracą Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego, na zaproszenie Przedstawicielstwa Komisji, mają możliwość zwiedzenia Brukselskiej starówki czy zjedzenia kolacji w lokalnej restauracji. A więc ta jak i każda inwestycja szkoleniowa pociąga za sobą określony koszt, ale osiągane korzyści organizacyjno-edukacyjne uzasadniają jej wartość i dają długofalowe efekty. W samym tylko br. zostało już zgłoszonych w Programie Aktywności Pracowniczej ok. 80 wniosków usprawniających oraz kilkanaście inicjatyw pracowniczych.
Z wyrazami szacunku,
PWPW S.A.