Walki o Redutę PWPW – historia opowiedziana na nowo | |
(29-08-2016) |
Rekonstrukcja historyczna „Reduta PWPW” przeniosła zaproszonych gości i mieszkańców Warszawy w sierpień 1944 roku. Podczas tego wyjątkowego widowiska zaaranżowano przebieg walk, wobec których mieszkańcy Warszawy nie pozostali obojętni. Poprzez organizację pikniku powstańczego Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych dba o tradycje oraz upowszechnianie wartości patriotycznych wśród polskiego społeczeństwa.
Potężny żelbetowy gmach PWPW był najdalej na północ wysuniętą redutą powstańczej Starówki. Bronił dostępu aż przez 27 dni upalnego sierpnia 1944 r. Jednym z uczestników walk powstańczych był Juliusz Kulesza ps. „Julek”, najpierw łącznik a potem także strzelec w szeregach oddziału Armii Krajowej – PWB/17/S. Minione czasy Juliusz Kulesza wielokrotnie wspomina w publikacjach, m.in. książce „Sen o Rybakach” czy „Z tasiemką na czołgi”.
– Takie rekonstrukcje są bardzo potrzebne, to sugestywna lekcja historii, która działa na wyobraźnię i trafia do odbiorcy. Podczas widowiska przez chwilę uległem złudzeniu, że te wydarzenia rozgrywają się naprawdę, że to się znów dzieje. A wiedziałem przecież, że walki o redutę są tylko odgrywane. Ta sugestywność to duża zasługa grup rekonstrukcyjnych – mówi Juliusz Kulesza. – Chwała Wytwórni za to, że zorganizowała taki dzień jak ta sobota 27 sierpnia, bogaty w wydarzenia upamiętniające Powstanie Warszawskie. Pomysł i wykonanie na piątkę z plusem.
Juliusz Kulesza nie jest jedynym żyjącym powstańcem, którego losy związane były z PWPW. O tym, kto wchodził w skład samodzielnej grupy PWB/17/S i jak przebiegały walki można przeczytać w specjalnie dystrybuowanej przed rekonstrukcją gazecie. Więcej o powstańczej historii PWPW można dowiedzieć się ze strony: http://www.pwpw.pl/Reduta/Reduta.html
Przebieg walk o redutę został odtworzony w wyjątkowej rekonstrukcji – widowiska, które odbyło się tuż przy gmachu PWPW. Fabuła widowiska przeniosła zaproszonych gości, powstańców oraz mieszkańców Warszawy w upalny sierpień 1944 r. U zbiegu ulic Sanguszki i Zakroczymskiej rozegrały się walki, w których starły się siły oddziałów niemieckich oraz powstańców. W rekonstrukcji udział wzięli członkowie różnych grup rekonstrukcyjnych z Polski i zagranicy oraz zabytkowy sprzęt wojskowy. Mieszkańcy Warszawy podczas pikniku powstańczego mogli obejrzeć historyczne eksponaty m.in. Borgward*, StuG IV**, Hetzer, PzKw V Panther, ciężarówka Opel Blitz, motocykle BMW, armata PAK 40, wyrzutnie Wurfgerat, Kubelwagen, Goliath, Sdkfz 251.
Widowisko, przypominające walki w obronie Reduty PWPW podczas Powstania Warszawskiego, odbyło się 27 sierpnia. Niezwykła uliczna inscenizacja rozpoczęła się o godzinie 17.00. Po zmierzchu na budynku PWPW przy ul. Rybaki 35 wyświetlony został trójwymiarowy pokaz historii PWPW, wykonany w nowoczesnej technice mappingu 3D, mającej na celu stworzenie iluzji, wrażenia trójwymiarowości obiektu i zachowania formy poszczególnych elementów budynków.
*Borgward - używany w czasie II wojny światowej niemiecki ciężki nosiciel ładunków wybuchowych, które mogły być detonowane zdalnie.
**StuG IV - niemieckie samobieżne, szturmowe działo pancerne z okresu II wojny światowej. Charakteryzowało się dobrymi warunkami trakcyjnymi, miało sprawdzone działo kalibru 75 mm oraz niską sylwetkę.