III Bieg Żołnierzy Wyklętych | |
(27-03-2017) |
26 marca 2017 r., w Radzyminie, odbył się III Bieg Żołnierzy Wyklętych pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Data biegu była nieprzypadkowa. W tym dniu porucznik Mieczysław Chojnacki, walczący w oddziałach AK pod pseudonimem „Młodzik”, obchodził swoje 93 urodziny. Z tej okazji władze Radzymina i radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu, wraz z licznymi organizacjami kultywującymi pamięć o Żołnierzach Wyklętych, zorganizowały bieg poświęcony „Niezłomnym”. O statuetki rywalizowało w sumie 361 biegaczy.
Trzecia edycja radzymińskiego biegu o uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych, podobnie jak w ubiegłym roku, została objęta licznymi patronatami. Inicjatywę wsparł Prezydent RP – Andrzej Duda, a także Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusz Błaszczak, Instytut Pamięci Narodowej, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., PGNiG Termika oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Patronem honorowym był sam Mieczysław Chojnacki, ps. ”Młodzik”, który osobiście przywitał wszystkich uczestników, kibicował biegaczom i uczestniczył w ceremonii rozdania nagród dla zwycięzców.
Biegacze rywalizowali w sześciu kategoriach: przedszkolaki na dystansie 80m, uczniowie szkół podstawowych kl. 1-3 na dystansie 300m, uczniowie szkół podstawowych kl. 4-6 na dystansie 1200m, uczniowie szkół gimnazjalnych na dystansie 2600m, Służby Mundurowe na dystansie 5200 m i Bieg Główny na dystansie 7800 m.
Najlepszych nagrodził Minister Mariusz Błaszczak, który - w trakcie ceremonii wręczenia statuetek w Zespole Szkół im. Księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie -przybliżył uczestnikom postać Pana Mieczysława Chojnackiego i gratulował zwycięzcom tegorocznego biegu. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, wykonany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. – była to specjalnie przygotowana karta z zabezpieczeniami, wyprodukowana przy użyciu farby irydyscentnej, OVI oraz farby aktywnej w UV.
PWPW S.A. wspiera wszelkie inicjatywy służące przywracaniu pamięci o Żołnierzach Niezłomnych – Żołnierzach Wyklętych, których władze komunistyczne starały się fizycznie unicestwić, podobnie jak późniejszą pamięć o nich. Walka o przywrócenie pamięci Żołnierzom Niezłomnym – Żołnierzom Wyklętym jest dla Wytwórni nie tylko zaszczytną misją, ale i obowiązkiem!
Por. Mieczysław Chojnacki, ps. „Młodzik”, urodził się w Sierpcu w 1924 r. Jako szesnastoletni chłopiec wstąpił do Korpusu Obrońców Polski, a później walczył w szeregach Armii Krajowej. 10 sierpnia 1944 r. został aresztowany przez Niemców i wywieziony w głąb III Rzeszy. Do Polski powrócił na początku listopada 1945 r., wstąpił do Ruchu Oporu Armii Krajowej, skierowanego przeciwko komunistom. Od października 1946 r., przez 4 lata, ukrywał się jako „Żołnierz Wyklęty” przed funkcjonariuszami UB. W 1950 r. został skazany na karę śmierci, którą później zamieniono na długoletnie więzienie.