Wystawa katyńska | |
(10-04-2018) |
13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji PWPW przygotowała wystawę upamiętniającą te tragiczne wydarzenia.
Bohaterami ekspozycji są cywile: naukowcy, lekarze, prawnicy, inżynierowie, poligrafowie, nauczyciele, urzędnicy państwowi, rolnicy i przedstawiciele wielu innych zawodów, a jednocześnie oficerowie rezerwy Wojska Polskiego. Zmobilizowani w obliczu wojny, zostali zamordowani w 1940 r. przez NKWD na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego. Wśród nich znalazł się m.in. Konrad Goettel, projektant schronu dla prezydenta Ignacego Mościckiego, znajdującego się w siedzibie Wytwórni.
Pamięć o zbrodni katyńskiej nie zginęła, mimo że władze komunistyczne wszelkimi sposobami zwalczały wszelkie jej upamiętnienia. W wyniku zmian politycznych, jakie zaszły po 1989 roku, obchody rocznic zbrodni katyńskiej przybrały charakter uroczystości państwowych z udziałem najwyższych władz.
Część wystawy została poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 r. Zginęła wówczas cała polska delegacja, która udawała się na obchody kolejnej rocznicy zbrodni katyńskiej, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego Małżonka.
Ekspozycja składa się z 39 plansz i prezentowana jest na ogrodzeniu Wytwórni od strony ulic Rybaki, Sanguszki i Zakroczymskiej.
FOT. Rafał Jaworski PWPW S.A.