100. rocznica utworzenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych | |
(25-01-2019) |
25 stycznia przypada 100. rocznica utworzenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Początki istnienia Wytwórni są ściśle związane z historią niepodległej Polski. W 1919 r. możliwość produkcji własnych druków wartościowych miała podkreślić niezależność młodego państwa i być elementem jego tożsamości. Od tamtej pory jej produkty niezmiennie są gwarantem bezpieczeństwa państwa Polski i Polaków.
Obecnie PWPW jest jedną z najnowocześniejszych firm w sektorze security printing, realizującą zarówno zamówienia krajowe, jak i dynamicznie rozwijającą produkcję eksportową. Od stu lat niezmiennie jej produkty towarzyszą Polakom w najrozmaitszych sytuacjach życia codziennego. Z każdym rokiem korzysta z nich również coraz więcej obywateli państw na całym świecie. Wytwórnia produkuje druki zabezpieczone, takie jak banknoty, paszporty, wizy, znaczki, banderole akcyzowe, a także tachografy cyfrowe, karty ID oraz systemy IT służące do obsługi dokumentów identyfikacyjnych. Pełniąc rolę wyłącznego dostawcy druków zabezpieczonych dla państwa polskiego, stanowi jeden z filarów jego bezpieczeństwa.
– Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, nadzorowana przez ministra Spraw Wewnętrznychi Administracji, pełni kluczową funkcję w systemie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Większość państw na świecie nie ma własnych, narodowych producentów druków zabezpieczonych oraz systemów IT związanych z bezpieczeństwem funkcjonowania systemów państwa. Dlatego stworzone w PWPW najwyższej klasy rozwiązania są sprzedawane rządom innych krajów oraz ich bankom centralnym – wyjaśnia Maciej Biernat.
Przez lata PWPW oferowała wyłącznie produkty posiadające postać fizyczną, jednak stając przed wyzwaniami cyfrowej rewolucji, już dzisiaj przygotowuje swoją odpowiedź na nowe potrzeby w zakresie skutecznych i wygodnych rozwiązań do elektronicznej i biometrycznej identyfikacji tożsamości. Produkty te pozwolą nie tylko na usprawnienie pracy urzędów czy na wypełnienie obowiązków regulacyjnych przez instytucje finansowe, ale przede wszystkim ułatwią życie Polakom, umożliwiając im załatwienie spraw, w tym urzędowych, drogą elektroniczną, z domowego zacisza.
***
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych została powołana do życia 25 stycznia 1919 r. decyzją Rady Ministrów odrodzonego państwa polskiego, której przewodniczył premier Ignacy Jan Paderewski. Przez klika pierwszych lat funkcjonowała pod nazwą Państwowe Zakłady Graficzne, do 10 lipca 1926 r. i powołania spółki akcyjnej. W tym samym roku rozpoczęto budowę nowej siedziby firmy przy ulicy Romana Sanguszki w Warszawie. Prace nad budynkiem według projektu Antoniego Dygata zostały ukończone w 1929 r. Do dziś ten gmach pozostaje główną siedzibą spółki.
Historia firmy jest mocno wpleciona w losy okupowanej podczas II wojny światowej Polski. W gmachu zajętym przez okupanta działała konspiracyjna grupa PWB/17/S, która zajmowała się produkcją banknotów oraz dokumentów na potrzeby Armii Krajowej. W czasie Powstania Warszawskiego, w sierpniu 1944 roku, przez prawie miesiąc budynek PWPW stanowił jedną z najważniejszych redut powstańczych, broniąc niejako dostępu do Starówki. Po wojnie Wytwórnia wznowiła produkcjęw odbudowanej siedzibie, stale się rozwijając i modernizując, aby zapewnić najwyższą jakość produkcji wartościowej.
***
Z okazji 100. rocznicy utworzenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Poczta Polska wyemitowała dziś kolekcjonerski znaczek pocztowy. Znaczek ten jest wyjątkowy wśród tych, jakie dotychczas zostały wyprodukowane przez PWPW i wyemitowane przez Pocztę Polską. W unikalny sposób łączy w sobie formę banknotu promocyjnego i tradycyjnego znaczka. Podobnie jak banknotom, znaczkowi nadano bogatą szatę graficzną oraz wyposażono w liczne zabezpieczenia. Autorką projektu znaczka jest Agnieszka Próchniak, autorem rytu z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego – Przemysław Krajewski.
Postać Paderewskiego została wydrukowana techniką stalorytu. Na bloku ze znaczkiem znajduje się również element zbudowany z reliefu z pogrubioną linią w offsecie, fragmenty wydrukowane specjalną farbą OVI®, gilosz offsetowy, obraz wielotonalny o zmiennej grubości warstwy farby, efekt kątowy w stalorycie oraz tło ze specjalnego rastra. Dodatkowymi w kilku miejscach znaczka umieszczono mikroteksty pozytywowe i negatywowe, wykonane ze zmienną wysokością liter w offsecie oraz w stalorycie.
Kontakt
Wydział Komunikacji PWPW S.A.
e-mail: pr@pwpw.pl
tel. 22 235 24 37, 727 042 181
FOT: Rafał Jaworski PWPW S.A.