eDO App rozszerza się o biometryczne potwierdzanie tożsamości | |
(29-08-2023) |
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wprowadziła do aplikacji eDO App funkcję potwierdzania tożsamości przy zastosowaniu biometrii twarzy. Dzięki niej korzystanie z możliwości e-dowodu lub paszportu z warstwą elektroniczną staje się jeszcze szybsze i wygodniejsze. Rozwiązanie jest już dostępne dla klientów bankowości korporacyjnej mBanku.
PWPW zastosowało nowoczesną, certyfikowaną technologię biometryczną, chroniącą przed atakiem prezentacyjnym. W jednej sesji użytkownika weryfikuje, czy dokument z warstwą elektroniczną jest prawdziwy i ważny, potwierdza żywotność za pomocą trójwymiarowego obrazu twarzy oraz weryfikuje zgodność wizerunku z dokładnością do 99,99995%.
Do tej pory do potwierdzenia tożsamości w aplikacji konieczne było wprowadzenie czterocyfrowego kodu PIN, nadawanego podczas obioru dowodu osobistego w urzędzie. Nowe rozwiązanie przychodzi z pomocą, gdy numer PIN nie został nadany lub gdy go nie pamiętamy, a także dla posiadaczy paszportów, którzy PIN-ów w ogóle nie mają.
Po wyborze e-dowodu lub paszportu i eDO App jako sposobu potwierdzenia tożsamości na stronie dostawcy usług, na przykład banku, uruchamiamy aplikację i skanujemy kod QR lub przepisujemy odpowiadający mu numer. Wtedy eDO App przenosi nas do ekranu wyboru metody potwierdzenia i oprócz numeru PIN wyświetla też biometrię z wykorzystaniem e-dowodu lub paszportu. Wybieramy jedną z nich, wpisujemy numer CAN z e-dowodu lub skanujemy obszar MRZ z paszportu (na dole strony ze zdjęciem), przykładamy dokument do anteny NFC w smartfonie, a po transferze danych uruchamia się aparat przedni. Na ekranie widzimy swoją twarz, a aplikacja koryguje jej ustawienie. Potwierdzamy gotowość i wówczas aplikacja tworzy trójwymiarowy, zaszyfrowany skan twarzy. Gdy wszystko się zgadza, weryfikacja kończy się sukcesem.
– Stworzyliśmy eDO App po to, by posiadaczom dokumentów z warstwą cyfrową zapewnić maksymalnie bezpieczny i szybki sposób potwierdzania tożsamości, otwierający drogę do wielu usług komercyjnych i publicznych. Wprowadzenie biometrii twarzy to kolejny krok w rozwoju aplikacji i zwiększania wygody dla użytkownika – mówi Konrad Jaczewski, Dyrektor Pionu Rozwiązań Cyfrowych PWPW.
Z nowej metody potwierdzania tożsamości mogą już skorzystać klienci bankowości korporacyjnej mBank CompanyNet. Dzięki rozwiązaniu użytkownik uzyskuje pełen dostęp do systemu lub jako pełnomocnik klienta może zaktualizować swoje dane osobowe w banku.
– Jednym z krytycznych obowiązków ciążących na banku w procesie otwarcia rachunku bądź wykorzystania nowego produktu jest weryfikacja tożsamości reprezentanta klienta. O ile jest to relatywnie niewielkie wyzwanie w tradycyjnym procesie uruchomienia produktu, gdzie doradca spotyka się z klientem twarzą w twarz, w przypadku cyfrowego onboardingu klienta jest to temat niebanalny – mówi Dariusz Nalepa, dyrektor departamentu bankowości transakcyjnej w mBanku. – Dodanie eDO App jako kolejnej opcji zdalnej weryfikacji jest niezwykle istotnym fragmentem tej złożonej układanki. Szczególnie dużo wartości dodanej do procesu identyfikacji klienta wniosło dodanie zdalnej weryfikacji paszportów. Dotychczas bowiem sporym wyzwaniem dla banku było potwierdzanie tożsamości osób przebywających poza granicami Polski. Dzięki wdrożeniu potwierdzania tożsamości przy wykorzystaniu paszportu z warstwą elektroniczną oraz biometrii twarzy możemy dokonywać tego procesu dla nowych grup klientów – dodaje.
Do biometrycznego potwierdzania tożsamości w mBanku konieczne jest posiadanie e-dowodu z warstwą elektroniczną. Wymiana dotychczasowego dokumentu na e-dowód jest bezpłatna i można jej dokonać także jeśli ten pierwszy nie utracił ważności. Z nowej metody weryfikacji mogą również korzystać posiadacze paszportów biometrycznych z ponad 130 krajów, w tym Polski.
mBank nie jest jedyną instytucją finansową, która oferuje potwierdzanie tożsamości przy pomocy eDO App. Rozwiązanie z wykorzystaniem numeru PIN mają obecnie do dyspozycji klienci banku Santander i PKO Banku Polskiego, dostawcy usług faktoringowych Monevia oraz firm ubezpieczeniowych Allianz, Uniqa i wielu innych.