PWPW ma 105 lat | |
(25-01-2024) |
W tym roku Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych obchodzi 105. rocznicę powstania. 25 stycznia 1919 roku Rada Ministrów pod przewodnictwem Ignacego Jana Paderewskiego podjęła decyzję o uruchomieniu zakładów produkujących nowe polskie banknoty.
Historia Wytwórni związana jest ściśle z historią niepodległej Polski. W 1918 roku odradzająca się po 123 latach zaborów Rzeczpospolita rozpoczęła organizację swojej państwowości. Długo oczekiwana wolność postawiła przed władzami II Rzeczypospolitej zadanie uporządkowania odziedziczonych po zaborcach systemów walutowych.
25 stycznia 1919 roku Rada Ministrów pod przewodnictwem Prezydenta Ministrów Ignacego Jana Paderewskiego, na wniosek ministra Skarbu, podjęła decyzję o uruchomieniu Państwowych Zakładów Graficznych. Na początku lat dwudziestych PZG wydrukowały pierwszy banknot – 100 marek polskich z datą emisji 1919 r. z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki.
W 1926 roku PZG przekształcono w Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych i rozpoczęto budowę obecnej siedziby firmy przy ul. Sanguszki w Warszawie według projektu Antoniego Dygata. Już w latach 30. PWPW osiągnęła wysoki poziom techniczny, a jej produkty charakteryzowały się wysokim poziomem zabezpieczeń.
Podczas II wojny światowej w Wytwórni działała grupa konspiracyjna AK – PWB/17/S – Podziemna Wytwórnia Banknotów, która dostarczała państwu podziemnemu banknoty i dokumenty, ale również sabotowała produkcję na rzecz okupanta. Podczas Powstania Warszawskiego, budynek Wytwórni stanowił silny punkt oporu powstańców i był redutą odcinającą Niemcom dostęp do Starówki. Konsekwencją walk były ogromne zniszczenia siedziby PWPW.
Po wojnie produkcję tymczasowo przeniesiono do Łodzi i Krakowa i podjęto decyzję o odbudowie na podstawie przedwojennej dokumentacji. Na ulicę Sanguszki produkcja wróciła już 1948 roku i pod tym adresem trwa nieprzerwalnie do dzisiaj.
W PWPW produkowane są wszystkie polskie banknoty, dokumenty tożsamości, znaczki pocztowe i cały szereg innych produktów, z których wiele doczekało się międzynarodowego uznania. Wytwórnia realizuje również zamówienia międzynarodowe na produkcję banknotów i dokumentów, posiada również akredytację umożliwiającą druk EURO.
Z okazji 105. rocznicy przygotowany został wirtualny folder prezentujący portfolio PWPW w postaci produktów fizycznych i cyfrowych, które trafiają do odbiorców w kraju i za granicą.
Przekonaj się, z ilu produktów Wytwórni korzystasz każdego dnia.