Zabezpieczenia dokumentów | |
Chcąc sprawdzić, czy dokument jest prawdziwy, należy zweryfikować kilka różnych zabezpieczeń, charakterystycznych dla danego dokumentu.
Zabezpieczenia dokumentów | |
Chcąc sprawdzić, czy dokument jest prawdziwy, należy zweryfikować kilka różnych zabezpieczeń, charakterystycznych dla danego dokumentu.
Tło dokumentu stanowi siatka cienkich, ciągłych linii, których barwa zmienia się płynnie od jednej do drugiej krawędzi.
Wyczuwalne dotykiem na powierzchni karty, przezroczyste, wypukłe znaki (widoczne przy obserwacji dokumentu pod ostrym kątem) przedstawiające litery „RP” oraz miniaturowe napisy „RZECZPOSPOLITAPOLSKA”.
Transparentny element wskazujący zmienne właściwości optyczne, umiejscowiony w prawym dolnym rogu zdjęcia. Główne motywy graficzne – mapa Polski i wpisane w nią litery „RP” – zmieniają barwę po obróceniu dokumentu o 90”.
Dane w postaci nazwiska i daty urodzenia wyczuwalne dotykiem.
Dane w postaci nazwiska i daty urodzenia wyczuwalne dotykiem.
Mikrodruki wkomponowane w tło dokumentu o treści „RZECZPOSPOLITAPOLSKA” i „DOWÓD OSOBISTY”, widoczne przez szkło powiększające.
Transparentny i wypukły element ułatwia identyfikację dokumentu przez osoby niewidome i niedowidzące.
Obraz graficzny podzielony pomiędzy dwie strony dokumentu. Część obrazu widoczna od strony awersu jest w kolorze niebieskim, natomiast pasująca do niej cześć rysunku widoczna od strony rewersu jest w kolorze czarnym. Fragmenty rysunków od strony awersu, oglądane pod światło dopełniają się, tworząc litery „RP”.
Element w kształcie prostokąta, zawierający powtórzone zdjęcie posiadacza dokumentu oraz rok do którego ważny jest dokument. Wyrazistość poszczególnych obrazów zmienia się w zależności od kąta obserwacji.
Mikrodruki wkomponowane w tło dokumentu o treści „RZECZPOSPOLITAPOLSKA” widoczne przez szkło powiększające.
Transparentne Grawerowanie Laserowe (TLE ®) - widoczny przy obserwacji pod ostrym kątem, ciąg znaków, unikatowy dla każdego dokumentu.
Element graficzny przedstawiający mapę Polski z literami „RP” wykonany farbą optycznie zmienną. Kolor tego elementu zmienia się od zielonego do fioletowego, w zależności od kąta obserwacji.
Powtórzony wizerunek posiadacza dokumentu w formie tzw. ducha, wykonany w mniejszej skali.
Jak zweryfikować autentyczność dowodu osobistego, którego wzór obowiązuje od dnia 1 marca 2015 r.?
Chcąc sprawdzić, czy dokument jest prawdziwy, należy zweryfikować kilka różnych zabezpieczeń. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów:
Zwróć szczególną uwagę na dane osobowe i zdjęcie osoby, do której należy dokument. Te elementy muszą być wyraźne, nie mogą nosić znamion przerabiania. Na przedniej stronie dokumentu znajduje się duże zdjęcie posiadacza dowodu osobistego, które jest powtórzone w pomniejszeniu, w prawym dolnym rogu, a także na jego drugiej stronie.
W prawym, górnym rogu przedniej strony dowodu osobistego znajduje się owalne pole, na którym naniesione są elementy graficzne. Na odwrotnej stronie dokumentu znajduje się takie samo pole z elementami nadruków. Patrząc na to miejsce pod światło, powinniśmy zobaczyć litery RP powstałe z nakładających się na siebie elementów graficznych umiejscowionych po obu stronach dokumentu. To zabezpieczenie nazywane jest „recto-verso”.
Na odwrotnej stronie dokumentu znajduje się kontur mapy Polski z literami RP. Ten element został wykonany farbą optycznie zmienną, która zmienia barwę w zależności od kąta obserwacji i oświetlenia.
Z przodu dokumentu, w prawym dolnym rogu fotografii zauważyć można okrągły, transparentny hologram, który zmienia barwę z zależności od kąta patrzenia. Na rysunku hologramu znajdziemy litery RP umieszczone na mapie Polski.
Kolejny element zabezpieczający, zmieniający się w zależności od kąta, pod jakim patrzymy na dowód osobisty, znajduje się w jego prawym, dolnym rogu. To lekko wypukłe okienko, w którym zobaczymy naprzemiennie pomniejszone zdjęcie posiadacza dowodu i datę ważności dokumentu.
Dowód osobisty nie jest idealnie płaski. Na jego powierzchni znajdują się zabezpieczenia wyczuwalne opuszkami palców. Jedno z nich jest zastosowane w miejscu, gdzie widnieje nazwisko osoby. Litery powinny być lekko wypukłe – wyczuwalne dotykiem. Podobną techniką została naniesiona data urodzenia.
W górnej części dokumentu, na jego przedniej stronie, umieszczono litery DO w systemie Braille’a, wyraźnie wyczuwalne dotykiem.
Jeżeli dysponujesz lupą, użyj jej, aby bliżej przyjrzeć się dokumentowi. Na jego przedniej stronie, pod słowami „Dowód osobisty” umieszczone są mikrodruki, czyli tekst pisany bardzo małą, niemal niewidoczną gołym okiem czcionką, który składa się na słowa RZECZPOSPOLITAPOLSKA.
Lampka emitująca światło ultrafioletowe pomoże sprawdzić, czy dokument posiada elementy graficzne, widoczne tylko w świetle UV. W oryginalnym dowodzie takie farby zostały zastosowane na obu stronach dowodu osobistego.
|